Gazeta Jarosławska nr 46/2015
Stawiają na ciągły rozwój
Autor: mp 20.11.2015 Nr: 46/2015
Od ponad 2 miesięcy na trenie gminy Pruchnik prężnie działa Publiczna Szkoła Muzyczna I stopnia. O sposobie jej funkcjonowania, realizowanym programie i planach na przyszłość porozmawialiśmy z dyrektorem placówki, Grzegorzem Wójcikiewiczem.
Choć historia Publicznej Szkoły Muzycznej w Pruchniku nie jest długa, bardzo wiele się w niej dzieje. Nauka w placówce cieszy się sporym zainteresowaniem, co można odczytywać jako zapowiedź jej ciągłego rozwoju.
– Pomysł utworzenia szkoły muzycznej na terenie gminy Pruchnik zrodził się kilka lat temu. Był odpowiedzią na rosnące zainteresowanie, a zarazem potrzebę działania tego rodzaju placówki w środowisku lokalnym. Osoby zainteresowane grą na instrumencie musiały dotąd dojeżdżać na zajęcia nawet kilkadziesiąt kilometrów – wyjaśnia dyrektor Publicznej Szkoły Muzycznej I stopnia w Pruchniku, Grzegorz Wójcikiewicz.
Biorąc pod uwagę powyższe pobudki, sześć lat temu na terenie Pruchnika zaczęła działać szkoła niepubliczna działająca pod nazwą Niepaństwowa Szkoła Muzyczna I stopnia w Pruchniku, której założycielem był nasz rozmówca. Jak jednak zaznacza, dopiero powołanie do życia szkoły publicznej dającej możliwość bezpłatnej nauki umożliwiło kształcenie większej liczby uczniów.
– Z inicjatywą uruchomienia publicznej placówki wyszedł burmistrz Wacław Szkoła, który zaproponował nam współpracę – kontynuuje.
I w tym miejscu należy podkreślić, że była to bardzo dobra decyzja, bo jak się dowiedzieliśmy, w wyniku przeprowadzenia wstępnych badań ankietowych aż 250 uczniów z gminy Pruchnik wyraziło chęć nauki gry na instrumencie.
– Na przesłuchania wstępne zgłosiło się w sumie 185 kandydatów. Z tego grona wyłoniona została grupa pierwszych uczniów szkoły. Aktualnie uczy się u nas 110 osób. Klasy pierwsze cyklu sześcioletniego zostały podzielone na 4 grupy, podobnie jak klasy pierwsze cyklu czteroletniego. Począwszy od bieżącego roku szkolnego udało się także utworzyć jedną grupę klasy drugiej cyklu czteroletniego – informuje G. Wójcikiewicz. –Nasi uczniowie to zarówno maluchy, jak i młodzież. Mają od 6 do 16 lat – kontynuuje.
Jak zaznacza nasz rozmówca zainteresowanie podjęciem nauki w pruchnickiej placówce muzycznej jest bardzo duże. Zapytania w tym temacie zdarzają się również z ościennych gmin. Tym samym Dyrektor ma nadzieję, że z biegiem czasu w szkole będzie mogło uczyć się coraz więcej uczniów.
Obecnie w szkole prowadzonych jest 6 sekcji instrumentalnych: fortepianu, gitary, akordeonu, skrzypiec, saksofonu oraz fletu. Największym zainteresowaniem cieszy się nauka gry na gitarze, skrzypcach oraz akordeonie. W przyszłym roku szkoła przymierza się do uruchomienia kolejnych dwóch sekcji: trąbki i puzonu.
– Szkoła działa codziennie, uczniowie uczestniczą w zajęciach 3-4 razy w tygodniu. Kadrę pedagogiczną stanowi 13 nauczycieli. Z racji, że obecnie placówka działa w budynku gimnazjum i korzysta ze wspólnych sal lekcyjnych, wszystkie zajęcia odbywają się popołudniami. W ramach obowiązującej siatki godzin, oprócz gry na wybranym instrumencie uczniowie realizują dodatkowe przedmioty: rytmika z kształceniem słuchu, kształcenie słuchu z audycjami muzycznymi, zespół rytmiczny i zespół wokalny. W przyszłości kształcenie wokalne będzie możliwe również w ramach szkolnego chóru – relacjonuje G. Wójcikiewicz.
Podczas rozmowy z Dyrektorem Publicznej Szkoły Muzycznej poruszyliśmy również tematykę dalekosiężnych planów. Nasz rozmówca zdradził nam, że w tej kwestii zależy mu na tym, aby szkolne sekcje instrumentalne były mocne i prezentowały wysoki poziom.
– Jestem też o to spokojny, bo wiem, że mamy zdolnych uczniów oraz świetną kadrę. Naszym największym marzeniem, a zarazem zamierzeniem jest posiadanie niezależnego lokalu. Należy podkreślić, że również w tej kwestii liczyć możemy na wsparcie ze strony władz Pruchnika. W planach miejskich jest realizacja założenia, na które składa się zagospodarowanie poddasza w budynku istniejącego gimnazjum. Dzięki takiemu rozwiązaniu moglibyśmy zagospodarować dużą powierzchnię, na której istnieje możliwość wydzielenia 20 sal lekcyjnych, sali koncertowej, pomieszczeń administracyjnych, pomieszczeń socjalnych, magazynu instrumentów i biblioteki szkolnej – tłumaczy Grzegorz Wójcikiewicz.
Na dzień dzisiejszy placówka może pochwalić się pierwszymi sukcesami, o których nasi Czytelnicy mogli już przeczytać. Mowa tu o zdolnych akordeonistach: Mikołaju Wańkowiczowi oraz Joannie Jamrozik, którzy podczas ostatniego Międzynarodowego Konkursu Akordeonowego w Pradze znaleźli się wśród laureatów przeglądu.
Działająca od 1 września br. roku szkoła rozwija się bardzo dynamicznie. Zarządzający placówką stawiają na ciągły rozwój. I krocząc tą ścieżką można się spodziewać, że z upływem czasu szkoła będzie odnosić kolejne sukcesy.