Z dużą przyjemnością przedstawiamy Państwu Jurorów Konkursu – II Pruchnickie Konfrontacje Skrzypcowe 2023.

Eᴡᴀ Iᴡᴀɴ – ᴘʀᴢᴇᴡᴏᴅɴɪᴄᴢᴀ̨ᴄᴀ Jᴜʀʏ
sᴋʀᴢʏᴘᴀᴄᴢᴋᴀ, ᴋᴏᴍᴘᴏᴢʏᴛᴏʀᴋᴀ, ᴘᴇᴅᴀɢᴏɢ, ᴋᴏɴsᴜʟᴛᴀɴᴛᴋᴀ CEA ᴡ Wᴀʀsᴢᴀᴡɪᴇ


Edukację muzyczną rozpoczęła u Łucji Pietrek w klasie fortepianu, który przez szereg lat był jej głównym instrumentem. Pierwszym nauczycielem skrzypiec był Stefan Giercuszkiewicz, a Akademię Muzyczną ukończyła w klasie skrzypiec prof. Romana Lasockiego. Oprócz skrzypiec i fortepianu biegle gra na organach, gitarze i akordeonie.

Zawodowo związana była z orkiestrami Opery Śląskiej (koncertmistrz) oraz Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia. Koncertowała w wielu krajach i ma na koncie liczne nagrania. Pracowała również jako organistka oraz nauczycielka gry na skrzypcach.

Jej wychowankowie są laureatami konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych.

Ewa Iwan prowadzi wykłady, seminaria, warsztaty i lekcje mistrzowskie w wielu regionach Polski. Jest konsultantem CEA w Warszawie, jurorem konkursów skrzypcowych i kameralnych. Pracuje twórczo muzycznie, literacko i plastycznie (m.in. najwyższe wyróżnienie na Międzynarodowych Targach Książki w Norymberdze – 1996 r.).

Od wielu lat współpracuje z Polskim Wydawnictwem Muzycznym. Jest autorką Koncertu skrzypcowego A-dur “Layla” oraz dziesiątków utworów zebranych w zbiorach: Ładnie gram na skrzypcach, Ładnie gram na wiolonczeli, Pierwsze kroki, Gramy w gamy, Muzyczne podróże cz. I i II. W dorobku ma dziesiątki aranżacji na orkiestrę, zespoły kameralne i wokalno-instrumentalne.

W swojej działalności, oprócz praktycznej i teoretycznej wiedzy muzycznej, pragnie przekazać wartości, które w codziennym życiu powinny towarzyszyć każdemu człowiekowi.

Aᴅʀɪᴀɴɴᴀ Sᴀᴡᴀ
Zᴇsᴘᴏ́ł Sᴢᴋᴏ́ł Mᴜᴢʏᴄᴢɴʏᴄʜ ɴʀ 2 ɪᴍ. Wᴏᴊᴄɪᴇᴄʜᴀ Kɪʟᴀʀᴀ ᴡ Rᴢᴇsᴢᴏᴡɪᴇ

Koordynator Ogólnopolskiego Punktu Konsultacyjnego Centrum Edukacji Artystycznej w specjalności instrumenty smyczkowe, ekspert do spraw awansu zawodowego nauczycieli. Od 2016 roku regularnie prowadzi warsztaty i lekcje pokazowe dla nauczycieli i uczniów klas skrzypiec w województwie podkarpackim.

Wielokrotnie doceniana za wyróżniające przygotowanie uczniów do przesłuchań konkursowych na terenie kraju oraz za granicą.

Jej podopieczni zdobywają czołowe nagrody na prestiżowych konkursach skrzypcowych i kameralnych, w tym organizowanych przez Ministra Kultury i CEA, m.in.: Międzynarodowy Konkurs Współczesnej Muzyki Dziecięcej i Młodzieżowej „Srebrna szybka” w Krakowie, Ogólnopolski Konkurs Skrzypcowy „Mistrz Literatury Dziecięcej Oskar Rieding” w Warszawie, Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy Janko Muzykant w Sochaczewie, Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Janiny Garści w Stalowej Woli, International Competition of Bohdan Warchal „TALENTS FOR EUROPE” w Dolnym Kubinie (Słowacja), Danubia Talents International Online Music Competition „Wiener Klassiker” (Austria), World Open Competition (Serbia), IMKA International Internet Music Competition (Bośnia i Hercegowina), the North International Music Competition (Szwecja).

Sᴀɴᴅʀᴀ Hᴇᴊɴᴏᴡsᴋᴀ
Pᴀɴ́sᴛᴡᴏᴡᴀ Sᴢᴋᴏłᴀ Mᴜᴢʏᴄᴢɴᴀ I ɪ II sᴛᴏᴘɴɪᴀ ᴡ Wᴀᴅᴏᴡɪᴄᴀᴄʜ

Naukę gry na skrzypcach rozpoczęła w klasie Jefima Stinermana w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Stanisława Moniuszki w Grudziądzu. Jest absolwentką Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie w klasie skrzypiec dr hab. Roberta Kabary. Laureatka licznych konkursów solowych i kameralnych, o szczeblu ogólnopolskim oraz międzynarodowym. Stypendystka Marszałka województwa kujawsko-pomorskiego za osiągnięcia artystyczne. Nominowana przez Gazetę Krakowską i Dziennik Polski do nagrody Osobowość Roku 2022.

Jako solistka występowała podczas festiwali muzycznych w kraju i za granicą, współpracując z takimi orkiestrami, jak: Wrocławski Zespół Solistów „Ricordanza”. Kaliningradzka Orkiestra Kameralna, Toruńska Orkiestra Symfoniczna.

Swój warsztat doskonaliła pod okiem wybitnych profesorów: Wanda Wiłkomirska, Marcin Baranowski, Robert Szreder, Magdalena Rezler, Bartosz Bryła, Antoni Cofalik, Krystyna Jurecka.

Stale współpracuje ze znanymi orkiestrami (Sinfonietta Cracovia, Orkiestra Kameralna Miasta Tychy AUKSO, Filharmonia Krakowska, Toruńska Orkiestra Kameralna, CORda Cracovia), dokonując nagrań płytowych oraz występując na koncertach w kraju i za granicą.

Jej podopieczni zdobywają czołowe nagrody na prestiżowych konkursach skrzypcowych, w tym rekomendowanych przez Ministra Kultury oraz Centrum Edukacji Artystycznej, m.in.: Międzynarodowy Konkurs im. Janiny Garści w Stalowej Woli, Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy „Janko Muzykant” w Sochaczewie, Ogólnopolski Konkurs Skrzypcowy „Mistrz Literatury Dziecięcej Oskar Rieding” w Warszawie, Ogólnopolski Konkurs Skrzypcowy im. Grażyny Bacewicz we Wrocławiu, Ogólnopolskie Forum Młodych Instrumentalistów im. Karola i Antoniego Szafranków w Rybniku, Festiwal Współczesnej Muzyki Dziecięcej i Młodzieżowej „Srebrna Szybka” w Krakowie.

Aʟᴇᴋsᴀɴᴅʀᴀ Rʏᴛᴡɪɴ́sᴋᴀ
Pᴜʙʟɪᴄᴢɴᴀ Sᴢᴋᴏłᴀ Mᴜᴢʏᴄᴢɴᴀ I sᴛᴏᴘɴɪᴀ ᴡ Pʀᴜᴄʜɴɪᴋᴜ
Pᴏᴅᴋᴀʀᴘᴀᴄᴋɪ Zᴇsᴘᴏ́ł Nɪᴇᴘᴀɴ́sᴛᴡᴏᴡʏᴄʜ Sᴢᴋᴏ́ł Mᴜᴢʏᴄᴢɴʏᴄʜ

Edukację muzyczną rozpoczęła w klasie skrzypiec Ewy Raksy w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Stanisława Moniuszki w Jeleniej Górze. Na dalszych etapach kształciła się pod kierunkiem prof. Marcina Baranowskiego, dr hab. Jakuba Haufy, prof. Jadwigi Kaliszewskiej. Studia magisterskie odbyła w Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie skrzypiec dr hab. Roberta Kabary.

Doskonaliła swoje umiejętności podczas wielu kursów muzycznych u wybitnych profesorów, takich jak.: Yu Lina, Konstanty Andrzej Kulka, Mirosław Ławrynowicz, Donald Weilerstein, Izabela Ceglińska.

Jest laureatką wielu konkursów skrzypcowych o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym, odbywających się w Polsce i za granicą. Reprezentowała Polskę na należących do najważniejszych wydarzeniach skrzypcowych takich jak: Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu oraz Menuhin Competition. Była stypendystką m.in. Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce, Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci, Fundacji Jolanty Kwaśniewskiej „Porozumienie Bez Barier”, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Brała udział w koncertach i festiwalach, po raz pierwszy jako solistka z towarzyszeniem orkiestry wystąpiła w wieku 11 lat. Prezentowała się jako solistka, kameralistka oraz w roli koncertmistrza. Występowała w Polsce, Niemczech, Holandii, Norwegii, na Sycylii oraz w Chinach. Jako muzyk orkiestrowy współpracowała z Orkiestrą Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa “Sinfonietta Cracovia” oraz Orkiestrą Symfoniczną Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu. Jako solistka występowała z towarzyszeniem orkiestr m.in. Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze, Filharmonii w Cottbus (Niemcy) i Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia Amadeus.

Inicjatorka Pruchnickich Konfrontacji Skrzypcowych.

Skip to content