W dniach 25-28 kwietnia br. w Sanoku odbył się jeden z najbardziej cenionych  konkursów akordeonowych w Polsce – Jubileuszowe XX Międzynarodowe Spotkania Akordeonowe „Sanok 2018” . Nad tym prestiżowym konkursem Patronat Honorowy objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej – Andrzej Duda,  a w Komitecie Honorowym znaleźli  się posłowie oraz znamienici przedstawiciele Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, władz wojewódzkich, powiatowych i miejskich. W tym roku do udziału w Spotkaniach zgłosiła się rekordowa ilość wykonawców, zarówno z Polski, jak też z zagranicy m.in. z Białorusi, Litwy, Słowacji, Ukrainy, Czech i Chorwacji. Ogółem 135 uczestników, a łącznie z członkami zespołów, pedagogami i gośćmi – to ok. 350 osób. Wśród nich znaleźli się znaleźli się reprezentanci Publicznej Szkoły Muzycznej I st. w Pruchniku  – Mikołaj Wańkowicz i Joanna Jamrozik z klasy akordeonu Pana Krzysztofa Burego.

Wspaniały sukces odniósł trzynastoletni Mikołaj Wańkowicz, który uczestniczył w kategorii III – do lat 15 ,  gdzie rywalizowało 24 akordeonistów, a komisja konkursowa składała się z wybitnych profesorów:

  • prof. dr hab. Bogdan Dowlasz – Akademia Muzyczna w Łodzi
  • prof. dr hab. Elwira Śliwkiewicz-Cisak – Uniwersytet Marii Curie- Skłodowskiej w Lublinie
  • dr hab. Paweł Paluch – Akademia Muzyczna w Krakowie
  • prof. Mikołaj Sewriukow – Akademia Muzyczna w Mińsku

Mikołaj otrzymał średnio 22,13 na 25 pkt co pozwoliło mu uplasować się na znakomitym 2 miejscu w swojej kategorii!

Bardzo dobrze zaprezentował się również duet akordeonowy KAMTRIO  w składzie: Joanna Jamrozik i Mikołaj Wańkowicz uzyskując 7 miejsce w kategorii VI – zespołów kameralnych. Warto podkreślić, że nasz duet rywalizował z zespołami ze Szkół Muzycznych I , a także II stopnia z całej Polski i z zagranicy.

Skip to content